Burgemeester Albers Pistorius (Frans)

Burgemeester Albers Pistorius – Houten

Officiële naam: Francois Jules Willy Alphonse Albers Pistorius
Burgemeester van Houten tussen 1 januari 1962 en 30 april 1972
Geboren:  23 juli 1913 te Aarle-Rixel
Gestorven:  8 juli 1981 te Zeist
In Houten is een straat naar burgemeester Albers Pistorius genoemd; de Albers Pistoriusweg

Burgemeester Albers Pistorius (KVP) was tien jaar burgemeester van Houten. Hij was de eerste burgemeester van de nieuwe gemeente Houten, waarin ook Schalkwijk en Tull en ’t Waal waren opgenomen. Albers Pistorius was opvolger van waarnemend burgemeester van de Weijer.

Opgegroeid in Noord-Brabant

Albers Pistorius is geboren als zoon van de burgemeester van Aarle-Rixel. Zijn vader heette oorspronkelijk Albers en voegde in 1915 de naam van zijn vrouw toe aan zijn achternaam. Op de website van het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven staat een foto van Albers Pistorius zittend op een waterplant. 

Albers Pistorius begon zijn carrière als jurist. Daarna was hij werkzaam als openbaar aanklager bij het Bijzonder Gerechtshof. Sinds 1950 was hij plaatsvervangend rechter. Zijn periode als burgemeester beschouwt hij als de mooiste van zijn leven.1

Benoemd als burgemeester Albers Pistorius

Met het koninklijk besluit van 11 december 1961 werd hij benoemd tot burgemeester van de gemeente Houten. Hij werd op 20 januari 1962 welkom geheten in de gemeente. Hij arriveerde vanuit Bunnik in ’t Goy, reisde daarna naar Fort Honswijk en ’t Waal. Via de Achterdijk ging hij naar De Heul en daarna naar Schalkwijk. Vanuit Schalkwijk naar Houten, waarna in de veilinghallen een raadsvergadering werd gehouden en iedereen in de gemeente werd gevraagd de vlag uit te hangen.

Met de functie van burgemeester vestigde hij en zijn vrouw zich in de winter van 1961 vanuit Beek bij Nijmegen in Schalkwijk. Daardoor werd de fusie tussen Schalkwijk en Houten voor de Schalkwijkers iets dragelijker. Ook organiseerde hij de jaarlijkse gemeentelijke nieuwjaarsreceptie bij hem thuis.

Gebeurtenissen in de jaren 60

Albers Pistorius had vooral te maken met de gevolgen van de fusie tussen Houten, Schalkwijk en Tull en ’t Waal. Dat maakte het besturen van de gemeente complex. Daarnaast kreeg hij te maken met het bericht dat Houten moest groeien tot 100.000 inwoners.

Onder Albers Pistorius werd een nieuwbouwwijk neergezet (1962 – 1969), tussen de Koningin Emmaweg en Vlierweg. Hierdoor kon de groei van de bevolking worden opgevangen. Ook kwamen er steeds meer mensen uit de stad (Utrecht) in Houten wonen.

In 1970 krijgt Houten aansluiting op het aardgasnet. Trots is hij op de komst van de sporthal in Schalkwijk en Zwembad De Trip. Bij de opening van Sportpark De Flier in 1968 moet de burgemeester een fles champagne tegen een muur stuk laten laten vallen, maar verliest hij zijn evenwicht.

Ziekte

In de zomer van 1966 wordt Albers Pistorius vervangen door wethouder Van Oostrom. In het voorjaar van 1967 is hij er weer, maar na anderhalve maand gaat hij opnieuw met ziekteverlof wegens een operatie. Pas in september keert hij terug. In het najaar van 1969 wordt hij langdurig vervangen door burgemeester L. Schuman. In deze periode is zijn been afgezet. Albers Pistorius leed aan diabetes. Hij beschikte daarna over een auto (witte BMW)  met gashendel op het stuur.

In juli 1971 gaat Albers Pistorius met ziekteverlof en neemt wethouder J.W. Vulto de werkzaamheden waar. In april 1972 stopt hij definitief vanwege gezondheidsredenen.

In een afscheidsinterview zegt hij dat de meeste kwalen die hij heeft, zijn terug te voeren op de oorlogsperiode,2 toen hij in een concentratiekamp terecht was gekomen.

Burgemeester Albers Pistorius wordt opgevolgd door burgemeester Bijleveld. Hij is begraven op de RK begraafplaats in Schalkwijk, het dorp waar hij woonde. In 2010 is zijn vrouw overleden en in hetzelfde graf begraven.

Trivia

  • Albers Pistorius hield van sportvliegen. Met een Cesna vloog hij regelmatig over Houten.
  • Rond 1952 en 1953 deden Albers Pistorius en zijn vrouw op internationaal niveau aan paardrijden. Zij woonden toen in Vught. Hij hoorde bij de beste Nederlandse ruiters uit die tijd. Hij deed mee aan concoursen in Nederland, België, Zwitserland, Duitsland, Italië en Frankrijk. Prins Bernard was een van de concurrenten op de toernooien.
  • In 1981 ontwierp zijn vrouw Willy Albers Pistorius-Fokkelman het beeld de Appelplukker. Een miniatuurversie wordt regelmatig aan vrijwilligers uitgereikt.
  • Mevrouw Albers Pistorius-Fokkelman bleef tot haar dood op 28 augustus 2010 in Schalkwijk wonen en was betrokken bij het dorp.

Noten

  1. Utrechts Nieuwsblad – 28 april 1972 ↩︎
  2. Utrechts Nieuwsblad – 28 april 1972 ↩︎

Deze pagina is gewijzigd op 3 december 2025