Blasenburg

In het huidige Tull en 't Waal heeft ter hoogte aan de Waalseweg van nummer 33 boerderij Blasenburg gestaan. Het lag ten oosten van boerderij Ter Weide (bron). Momenteel staat er een andere boerderij.

De eerste vermelding van het huis dateert uit 1394. Maar ene Henric van Blasenborch komt al in 1310 in de boeken voor. Mogelijk bestond het huis in die tijd al.

In 1394 wordt Blasenburg een hofstede genoemd, waarbij Johan van den Spiegel leenman werd. De verschillende eigenaren staan vervolgens rechts op de tijdlijn vermeld. Dit is geen volledig overzicht. Rond 1600 is het huis in verval geraakt*. Het land bleef enige tijd nog Blasenburg heten.

In 1729 wordt een tekening gemaakt door J. Stellingwerf. Te zien is een poortgebouw zoals we kennen van de Stenen Poort en een schuur met rietenkap. Hoe de tekenaar aan deze informatie komt is onduidelijk.

* Het zou kunnen dat het huis al rond 1500 is verdwenen en de bewoning overging in boerderij Terweide. Het land van Blasenburg heette wel Blasenburg.

1394 / 1600

Tijdlijn

1310 Vermelding naam Blasenburg
1394 Vermelding huis Blasenburg
1434 Deric van Zuijlen
1476 Arnout van Zuilen
1518 Jan van Zuijlen van Blasenborch
1524 Johan van Coelenborch
1578 Huibert Hermans
±1600 Blasenburg in verval
Locatie op kaart