De kerk van Tull en 't Waal

De kerk van Tull en ’t Waal is vermoedelijk ergens tussen 1338 en 1348 gebouwd. Reden lijkt de splitsing van het gerecht Honswijk in twee nieuwe gerechten. Honswijk werd het ene gerecht en viel onder de heer van Culemborg en ’t Waal het andere gerecht en viel onder de heer van Asperen.

De kerk van ’t Waal was kort een dochterkerk van de Schalkwijkse kerk. Vanaf 1348 wordt gesproken over de parochie
’t Waal. Er is in die tijd sprake van een klein gotisch zaalkerkje.

Op 11 en 12 februari 1567 werd ’t Waal geplunderd door een roversbende. Ook het interieur van de kerk werd vernield. Het ging niet om een beeldenstorm. Die was al afgelopen. Wel was er sprake van een roversbende die in de maanden ervoor door Nederland had gezworven en uitvoering had gegeven aan de Beeldenstorm. Een steen in de zuidmuur van de kerk herinnert aan deze plundering.

In 1593 volgt restauratie. In 1610 verschijnt de eerste predikant. De katholieken wijken uit naar schuilkerken in Schalkwijk.

Honswijkers wijken uit naar 't Waal
Ondertussen ging het niet goed met de oorspronkelijke moederkerk in Honswijk. In 1674 was deze deels vernield door noodweer. In 1750 was de kerk dusdanig vervallen dat de parochianen uitweken naar de kerk in ’t Waal.

Tussen augustus 1778 en mei 1779 vond er opnieuw een flinke verbouwing aan de kerk plaats. Het kerkschip werd herbouwd en het koor deels gesloopt en weer opgebouwd.

In 1928 volgende er opnieuw een verbouwing en kreeg het koor de oorspronkelijk vorm terug. In 1949 werd de toren gerestaureerd na een blikseminslag.

1338 / heden

Tijdlijn

1338 Vermoedelijke bouw
1348 Ontstaan parochie 't Waal
1567 Plundering 't Waal
1593 Restauratie
1610 Eerste predikant
1750 Komst parochianen Honswijk
1778 Flinke verbouwing
1928 Restauratie kerkgebouw
1949 Restauratie toren na bliksem
Locatie op kaart